SMiEW
Sztuka Mediów
i Edukacja Wizualna
Kadra SMiEW
prof. dr hab.
Krzysztof Białowicz
Absolwent Wydział Sztuk Pięknych UMK.
Od 2015 roku kierownik Katedry Intermediów.
Zajmuje się szeroko rozumianą grafiką projektową, multimediami i organizacją różnorodnych przedsięwzięć artystycznych dotyczących sztuki współczesnej i projektowania graficznego.Kurator designu i nowych mediów w toruńskim CSW. Brał udział w ponad stu wystawach organizowanych w kraju i za granicą.
dr hab.
Dorota Chilińska
Artystka multimedialna, kuratorka, aktywistka i feministka. Zajmuje się instalacją, filmem artystycznym i dokumentalnym. W swojej twórczości oraz działalności promującej sztukę podkreśla wartość współpracy, otwartość na Innego i aktywizm. Od 2006 pracuje w Katedrze Intermediów prowadząc przedmioty związane z multimediami i filmem.
dr
Joanna Chołaścińska
Studia odbyła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na specjalności plastyka intermedialna, uzyskując dyplom w 2002 r. Pracuje na macierzystym Wydziale, związana z pracownią multimediów, kierunku Sztuki Mediów i Edukacji Wizualnej. W swojej twórczości zajmuje się między innymi wideo, animacją, obiektem, performance, w pracach łączy różne techniki. Bierze udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą
mgr
Joanna Cieślikowska
Pracowniczka Katedry Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką, pedagog, logopeda. Naukowo interesuje się pedagogiką, zwłaszcza pedagogiką zdolności i twórczości, pedeutologią, logopedią artystyczną, kulturą żywego słowa, filozofią sztuki. Nieustannie pasjonują ją książki dla dzieci, szczególnie ilustracje. Uczestniczka wielu konferencji, redaktorka licznych monografii i katalogów, autorka ponad 30 artykułów i rozdziałów w monografiach.
mgr
Szymon Chyliński
Artysta plastyk, fotograf, architekt wnętrz.
Artysta szukający twórczej drogi za pomocą kreacji fotograficznych, poprzez wnikliwą
obserwację otaczającej rzeczywistości.
Drogę twórczą odnajduje również w sztuce użytkowej jaką jest architektura wnętrz.
Proporcja, harmonia, równowaga i natura to według artysty filary udanej aranżacji
przestrzennej.
dr
Bernadeta Didkowska
Mgr sztuki, dr nauk humanistycznych pracuje w Katedrze Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką. Badania naukowe odnosi do wiedzy z zakresu psychologii widzenia, teorii formy plastycznej, analizy dzieła sztuki w tym również aktywności plastycznej dzieci i młodzieży. Redaktorka, współredaktorka, autorka artykułów naukowych w tym monografii naukowej Rysunek dziecka w wieku od 3 do 12 lat a język wizualny nowych mediów, Wydawnictwo Naukowe UMK 2015.
mgr
Magda Górska
W 2014 roku ukończyła studia licencjackie z kulturoznawstwa. W 2020 roku otrzymała tytuł mgr sztuki na kierunku Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna. Od 2020 doktorantka szkoły doktorskiej Academia Artium Humaniorum UMK w dyscyplinie nauk o sztuce. Jej zainteresowania oscylują wokół edukacji artystycznej w dobie popkultury. W swoich badaniach koncentruje się na analizie tekstów polskiej nieprofesjonalnej twórczości internetowej pod kątem potencjału kulturotwórczego, edukacyjnego oraz galeryjnego.
Pracuje w Katedrze Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką, prowadzi warsztaty mixmedialne, ćwiczenia z analizy formy oraz działań performatywnych.
prof. dr hab.
Elżbieta Jabłońska
Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1996 pracuje w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z rysunku intermedialnego. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością, projekty aktywizujące różne środowiska oraz realizacje kuratorskie.
dr
Dominika Łowkajtis
Mgr sztuki, dr nauk społecznych, adiunkt w Katedrze Edukacji Wizualnej i Badań nad Sztuką. Jej zainteresowania naukowe obejmują psychologię i pedagogikę twórczości, zdolności twórcze i wyobraźnię, ich rozpoznawanie, wspieranie, aktywowanie. W badaniach łączy zagadnienia kształcenia wizualnego, aktywności plastycznych, strategii działań twórczych z rozwojem emocjonalnym i poznawczym. Prowadzi zajęcia m.in. z Psychologii sztuki, Psychologii widzenia, Metodyki edukacji wizualnej. Autorka warsztatów twórczych
i artystyczno-edukacyjnych dla dzieci.
dr hab. prof. UMK
Marcin Jaworski
Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zatrudniony w Katedrze Edukacji Wizualnej i Badań Nad Sztuką. Obecnie na stanowisku profesora UMK. Zainteresowania badawcze: społeczne funkcje sztuki, sztuka popularna, antropologiczny wymiar kultury i sztuki. Prowadzi zajęcia z zakresu teorii sztuki m.in.: Socjologia sztuki, Antropologia kultury i sztuki, Kultura wizualna oraz wykłady ogólnouniwersyteckie.
dr hab.
Barbara Kaczorowska
Zajmuje się malarstwem z ziemi, sztuką książki, obiektem, performance, akcjami, nowymi mediami. Ulubionym tworzywem w pracach artystycznych jest naturalna ziemia, gleba i piasek. Często podejmuje tematy dotyczące historii, herstorii, trudnej przeszłości
i traumy konkretnego miejsca. Swoje zainteresowania twórcze lokuje na granicy sztuki
i edukacji. Jest autorką wielu projektów, warsztatów artystyczno-edukacyjnych, współautorką i współprowadzącą program o sztuce współczesnej „Kulturanek” (reż. A. Frątczak) – TVP Kultura.
dr hab. prof. UMK
Anna Kola
W Katedrze Intermediów UMK prowadzi zajęcia w ramach Pracowni Interdyscyplinarnej i Pracowni Fotografii. Członek ZPAP i ZPAF. Zajmuje się fotografią, grafiką cyfrową, witrażem, szkłem artystycznym, jak również działaniami na pograniczu różnych dyscyplin artystycznych. Poszukując dla siebie najwłaściwszych środków wyrazu, tworzy prace łącząc ze sobą różne media – głównie szkło i fotografię.
dr hab.
Katarzyna Łyszkowska
Jest absolwentką dwóch kierunków: Rysunku oraz Projektowania graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pracuje i mieszka w Toruniu. Uczestniczyła w 150 wystawach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą tj. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, Włoszech, Słowenii, Macedonii, Grecji, Litwie, Ukrainie, Białorusi, Indiach, Korei Południowej i USA. Jej prace należą do jednej międzynarodowej i pięciu stałych kolekcji sztuki krajowej. Brała udział w 6 rezydencjach podejmujących działania artystyczne w odniesieniu do tożsamości miejsca. W swoich realizacjach bada czym jest społeczna natura człowieka. Zgłębia tematykę tożsamości osobistej i zbiorowej w możliwie pełnym kontekście zjawisk społeczno-kulturowych. Własne doświadczenia (INNER), analizuje pod kątem psychologii społecznej, uniwersalizując jako platformę doświadczeń zbiorowych (OUT).
dr hab. prof. UMK
Witold Pochylski
Kierownik Katedry Rysunku. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w 1987 r. Dyplom realizował w pracowni malarstwa prof. J. Kaczmarskiego oraz pracowni witrażu ad. K. Łyskowskiego. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i witrażem oraz działaniami plastycznymi w tzw. „miejscach ujawnionych”. Założyciel Stowarzyszenia artystycznego Magazyn Zbożowy GS. Autor ponad 120 wystaw i efemerycznych działań twórczych.
dr
Martyna Rzepecka
Artystka wizualna. Swoją sztukę ukierunkowuje na ciało: jako formę i narzędzie twórcze oraz temat, który przetwarza i fragmentaryzuje. Tworzy w tradycyjnych technikach graficznych, rozbudowując je o obiekt i instalację. Interesuje ją kontekst matrycy–materii, jako niezależnej formy artystycznej oraz granica poznania dzieła i jego sensualna, haptyczna przestrzeń odbioru. Oddaje się pasji rycia w linorycie oraz rysunkowym impulsom.
W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych, na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Martyna Rzepecka brała udział w ponad 80. wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, zarówno na szczeblu narodowym, jak i międzynarodowym m.in. w Anglii, w Norwegii, Chinach, Japonii. Laureatka konkursów i stypendiów artystycznych. Jej prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą, m.in. w Tama Art University Museum w Tokio. Obecnie adiunktka w Katedrze Rysunku, na Wydziale Sztuk Pięknych UMK Toruń. Z zamiłowania trenuje fechtunek.
dr hab. prof. UMK
Aleksandra
Sojak-Borodo
W 2005 roku ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku grafika ze specjalnością rysunek. Pracuje w Katedrze Rysunku. Tworzy instalacje, obiekty, rysunki, performance. Jest kuratorką Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego RYSOWAĆ odbywającej się od 2008 roku w Galerii Sztuki Wozownia i na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi zajęcia z obszaru rysunku intermedialnego.
prof. dr hab.
Marian Stępak
Urodzony w 1957 roku. Studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych, obecnie profesor na macierzystym Wydziale. W 1991 roku utworzył autorską galerię Nad Wisłą w Toruniu, w 2007 roku powołał do życia Festiwal Perfomance Koło Czasu. Autor koncepcji Interdyscyplinarnych Spotkań Studentów Giartino – Ogród Sztuk, kurator Galerii ZPAP w Toruniu. Autor ponad 60 wystaw indywidualnych.
dr
Maria Szczodrowska
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Obecnie w KI prowadzi Pracownię Intermediów.
Szczególnie interesują ją zagadnienia szeroko pojętej książki, połączeń słowa i obrazu oraz projektowanie komunikacji.
Poza pracą na UMK freelancerka, wraz z Radkiem Stańcem współtworzy studio projektowe.
dr hab. prof. UMK
Marek Szary
Profesor w Katedrze Rysunku UMK. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem (ilustracją książkową, polichromią oraz projektowaniem witraży). Swoje prace prezentował na 20 wystawach indywidualnych oraz ponad 136 wystawach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. Malarstwo Marka Szarego wpisuje się w nurt sztuki realistycznej o zabarwieniu symbolicznym. Prowadzi zajęcia z obszaru rysunku klasycznego.
dr
Tomasz Wlaźlak
absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK. W 2016 obronił pracę doktorską „Gry jako inspiracje w twórczości artystycznej”. W swojej twórczości nawiązuje do gier wideo tworząc animacje, teledyski, instalacje interaktywne oraz gry artystyczne. Prace utrzymane są w nurcie sacrum digitalum, czerpiącym z popkultury i sztuki sakralnej. Kierownik Galerii Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK.